الله ,مدنی ,همایش ,مسلمان ,شهید ,انقلاب ,الله مدنی ,انقلاب اسلامی ,مسلمان تبریز ,سبحان اللهی ,دانشگاه خوارزمی ,دکتر سبحان اللهی ,پیروزی انقلاب ا
نویسنده :مصطفی جوان،مواضع وعملکرد آیت الله مدنی در مواجهه با حزب خلق مسلمان تبریز ،تهران،دانشگاه خوارزمی،20مهر1394 
 

بسمه تعالی

مواضع وعملکرد شهید آیت الله سید اسدالله مدنی در مواجهه با حزب خلق مسلمان تبریز 

 مصطفی جوان 

چكيده:

شهيد آیت الله سید اسدالله مدنی یکی از شخصيت هاي شاخص مبارزی بود كه در پيروزي انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني(ره) نقش ویژه ای داشت. ايشان با حضور خود در مناطق مختلف ايران چه به صورت تبعيدي و چه اختياري ،همواره به روشنگري و هدايت مردم در مبارزه با رژیم استبدادی پهلوی مي پرداخت.

آیت الله مدنی در آستانه ی پیروزی انقلاب اسلامی از زندان آزاد شد و به تبریز رفت و رهبری مبارزات آن شهر را برعهده گرفت .پس از پیروزی انقلاب اسلامی فعالانه در صحنه بود وبه خصوص در تثبیت انقلاب اسلامی در تبریز نقش ویژه ای داشت .ایشان پس از شهادت آیت الله قاضی طباطبایی از جانب امام خمینی به عنوان امام جمعه تبریزانتخاب گردید و در رفع غائله حزب خلق مسلمان تبريز به رهبری آیت الله سید کاظم شریعتمداری نقش اساسی داشت. اقدامات آیت الله مدنی در تثبیت اوضاع تبریز،مقابله با اقدامات حزب خلق مسلمان ومنافقین باعث کینه ی عمیق آنان علیه وی شده بود. سرانجام ایشان در سن‌ 69 سالگي‌ در 21 شهريور 1360 در نماز جمعه‌ي‌ تبريز توسط‌ يكي‌ از منافقين‌ به‌ شهادت‌ رسيد.

اين مقاله با شیوه اسنادي كتابخانه اي و روش توصيفي تحليلي، تلاش می کند كه به واكاوي مواضع و عملکرد شهید آیت الله مدنی در مواجه با حزب خلق مسلمان تبریز بپردازد .

كليد واژه: امام خمینی، انقلاب اسلامي ،آيت الله سید اسدالله مدني،حزب خلق مسلمان تبريز، آیت الله سید کاظم شریعتمداری


برگزاری همایش بزرگداشت شهید آیت الله مدنی در دانشگاه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، همايش بزرگداشت دومین شهید محراب حضرت آیت الله سیداسدالله مدنی با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، آقایان دکتر علی آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر کی نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، سرپرست دانشگاه، اعضای هیئت علمی و دانشگاهیان روز دوشنبه 20/7/94 ساعت 8 تا 12 در تالار هفده شهریور دانشگاه خوارزمی در تهران برگزار شد. در ابتدای همایش دکتر سبحان اللهی سرپرست دانشگاه ضمن خیرمقدم به حاضران و تسلیت شهادت سردار حسین همدانی گفت: این همایش جهت بزرگداشت شخصیتی است که اسوه اخلاق بود، مردی که در زندگی خود لحظه ای آرام ننشست و تمام عمر خود را برای انجام وظیفه در راه دین و اسلام سپری نمود. وی افزود: یکی از موضوعات مهم بشریت بحث "اخلاق" است و همه مشکلات، جنایت و بی عدالتی ها در سایه خلع اخلاق در جامعه بشری است. اگر بحث اخلاق در همه زمینه ها، علم و زندگی به عنوان یک وظیفه در نظر بگیریم بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد. دکتر سبحان اللهی ادامه داد: بنده در زمانیکه حضرت آیت الله مدنی امام جمعه آذربایجان بود در خدمت ایشان بودم اما در همین مدت اندک ویژگی مسئولیت پذیری و اخلاق وی را از نزدیک لمس کردم. وی افزود: تواضع، برخورد صمیمانه با جوانان برای من الگو و خاطره است. حضرت آیت الله مدنی زمان بیان خطبه های نماز جمعه هر بار کلمه "الله" را بر زبان می آوردند اشک می ریختند. وی در پایان گفت: بزرگداشت این شهید بلند مقام برای ما یک وظیفه است و امیدواریم بتوانیم گوشه ای از ویژگی های وی را یادآوری نماییم. در ادامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید شهاب الدین حسینی دبیر علمی همایش به سخنرانی پرداخت و گفت: برگزاری این همایش در واقع تعظیم شعائر الهی است. وی افزود: ذکر عالمان، بیان زندگی و شیوه رفتار باعث نزول رحمت الهی می شود بویژه در شرایط حاضر که موج نوظهور ادیان کوچک، بزرگ و فرقه های متفرقه وجود دارد. بدین جهت ارائه نمونه های صحیح از سلوک معنوی به جامعه و مراکز علمی و دانشگاهی حائز اهمیت است. ارائه مقاله توسط شرکت کنندگان از دیگر بخش های این همایش بود. لازم بذکرست در این همایش توسط دانشگاه خوارزمی با همکاری بنیاد فرهنگی هنری شهید مدنی برگزار شد.

منبع اصلی مطلب : رزومه علمی و پژوهشی مصطفی جوان
برچسب ها : الله ,مدنی ,همایش ,مسلمان ,شهید ,انقلاب ,الله مدنی ,انقلاب اسلامی ,مسلمان تبریز ,سبحان اللهی ,دانشگاه خوارزمی ,دکتر سبحان اللهی ,پیروزی انقلاب ا
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : چاپ مقاله با عنوان مواضع وعملکرد آیت الله مدنی در مواجهه با حزب خلق مسلمان تبریز درفصلنامه همایش